PRZYWRÓCIĆ PAMIĘĆ


PRZYWRÓCIĆ PAMIĘĆ

“Bo wolność to jest tyle, ile nas poległo i wolność to jest tyle, ile nas dziś żyje.”
(“Jest jeden czas miłości” Józefa Radzymińska)

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To żołnierze powojennego podziemia antykomunistycznego, którzy przeciwstawiali się narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Działali na terenie całej Polski, w tym także na Kresach Wschodnich. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony od 2011r. To wyraz hołdu dla żołnierzy za ich świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Wybór daty nie jest przypadkowy. Upamiętnia on mord dokonany na przywódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Zginęli oni 1 marca 1951r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej od strzału w tył głowy.

 Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, oddali cześć tym bohaterom. Brali udział w międzyszkolnym konkursie historycznym: „Dziewczyny Niezłomne” zorganizowanym przezTowarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej i ZS Bukowsko (2.03.) Po zaciętej rywalizacji zespół w składzie: Natalia Orybkiewicz, Milena Podgórska i Kacper Żytka – uczniowie kl. VIIb – zdobył I miejsce.

Dla uczniów klas VII i VIII z naszej szkoły( 9.03.) zostało zorganizowane spotkanie z pracownikiem IPN w Rzeszowie, który w bardzo ciekawy sposób przybliżył sylwetki Niezłomnych. Dodatkowo nauczyciele na lekcjach historii, języka polskiego i godzinach wychowawczych przedstawili młodzieży Wyklętych walczących w konspiracji antykomunistycznej poprzez prezentacje, filmy, teksty literackie, utwory wokalne, materiały źródłowe. Społeczność szkolna licznie uczestniczyła (6.03.) w X edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym Bukowsko 2022, zdobywając czołowe miejsca. W Historycznej Grze Terenowej „Tropem Wilczym”na dystansie 1963 metry, w której uczestniczyli przedstawiciele wszystkich szkół z terenu gminy, najszybszy był Kacper Nowak kl.VIIb, a III miejsce zająłKlaudiusz Bochnakz kl.VIa.

Nasi uczniowie reprezentowali też szkołę i gminę w powiatowym konkursie: „Katyń w pieśni i poezji”(5.03.), w którym II miejsce zajął Jan Rakoczy z kl.VIIIa, Dorota Nitka z kl.IVazdobyła miejsceIII.

Młodzież poprzez w/w działania, zajęcia lepiej poznała, utrwaliła wiedzę z historii, skłoniły one również wszystkich do refleksji i zadumy. ,,To, co przeżyło jedno pokolenie, drugie przerabia w sercu i pamięci”. ( A. Oppman).