BohaterON w naszej szkole


BohaterON w naszej szkole

Szkoła w Bukowsku przystąpiła do VI edycji ogólnopolskiej kampanii historycznej -akcji BohaterON, która ma na celu propagowanie wiedzy na temat II wojny światowej, upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego, promocję postaw patriotycznych i upowszechnianie historii Polski XX w. BohaterON - włącz historię! to edukacja w szkołach oraz pomoc materialna dla Powstańców.

 Zajęcia w szkole były realizowane w oparciu o ciekawe, atrakcyjne pakiety przygotowane przez organizatorów. Młodsi w czasie przedstawienia Niebajka o Powstaniu Warszawskim” opartego na relacji dziadka i wnuczka, poznali czym jest bohaterstwo, czyn patriotyczny i co zrobić, by móc się nazwać patriotą. Starsi w czasie słuchowiska „Mały” roznosiciel nadziei” szukali odpowiedzi na pytanie: jaką rolę w powstaniu pełnił tytułowy „roznosiciel nadziei”? - to on pomógł zrozumieć, czym wówczas kierowała się młodzież i w jakich warunkach musiała się odnaleźć, by przetrwać. Najstarsi w czasie spotkań Co za historia?” na kanale YouTube obejrzeli materiały, dzięki którym znaleźli odpowiedzi na pytania: Dlaczego doszło do wybuchu powstania? Jak ono przebiegało? Co zrobili nasi sojusznicy? I jaką cenę zapłaciła Warszawa? Dodatkowo uczniowie każdej klasy zapoznali się z biogramami żyjących Powstańców i wysłali do Nich kartki online, zredagowali wzruszające życzenia, pozdrowienia, podziękowania za niezłomną postawę w ciężkich dniach walki o stolicę. Treść opracowanych tekstów to 25 słów, gdyż tyle wynosił limit wyrazów korespondencji wysyłanej pocztą polową w czasie powstania. Młodzież wykonała gazetki tematyczne o czasach grozy i pogardy, uczestniczyła w wydarzeniu online „Muzyczna podróż w czasie w poezję Pokolenia Kolumbów”.

Akcja BohaterON - włącz historię! jest działaniem, które podnosi poziom wiedzy i świadomość uczniów na temat Powstania Warszawskiego, a wysyłane kartki - laurki z życzeniami są potwierdzeniem naszej pamięci i szacunku dla Tych Niezwykłych Polaków. Projekt zrealizowany został pod patronatami: Ministra Edukacji i Nauki, Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej oraz Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, partnerem merytorycznym był Instytut Pamięci Narodowej, zaś szkolnymi koordynatorami: panie: A.Maczużak, B.Mrozowska.