Rozrywka i historia w pigułce


22 czerwca 2022r.  uczniowie z klasyIVa i Va wraz z opiekunami: A. Maczużak-Golonka, B.Mrozowską, M.Oleniacz i G.Łuszczem wzięli udział w wycieczce do Zespołu Zamkowo – Parkowego w Krasiczynie oraz kompleksu Pałacowo – Ogrodowego w Łańcucie w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Na początku uczniowie spacerowali po parku, podziwiali zamek z zewnątrz, obeszli drzewo miłorzębu dookoła, aby jak głosi legenda – mieć szczęście w miłości. Poznali historię dębu posadzonego w 1867 roku, na pamiątkę urodzin Adama Sapiehy – późniejszego Kardynała. Następnie zwiedzali wnętrza zamku: dziedziniec, krypty, kaplicę, pomieszczenia mieszkalne, wieżę i lochy. Spacerując po XVII- wiecznych komnatach zamkowych wysłuchali historii tego miejsca, o którego świetności może świadczyć fakt, że gościli w nim królowie: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz i August II. Zamek w Krasiczynie to jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo – manierystycznej w Europie. Został zbudowany na przełomie XVI i XVII w. przez Krasickich, a w XIX i XX wieku Sapiehowie przeprowadzili renowacje zamku, w parku wprowadzili tradycję sadzenia dębów na cześć narodzin syna i lipy po narodzeniu córki.

Kolejnym punktem podróży po historiibyło zwiedzenie jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce wybudowanej w XVII w Łańcucie. Uczniowie podziwiali m.in. Salon Narożny, Salę Balową, Jadalnię Wielką, Apartament Chiński, Apartament Paradny, Pokój Bilardowy, Czerwony Korytarz, Salę Teatralną i wiele innych pomieszczeń. Wystrój wnętrz urzekał przepięknymi podłogami, kryształowymi lustrami, żyrandolami, zabytkowymi przedmiotami; przestronnością i bogactwem zdobień. Uczestnicy obejrzeli portrety mieszkańców pałacu. Liczne dzieła sztuki, które znajdują się w zamku pochodzą ze zbiorów kolekcji tworzonej przez księżną Lubomirską. Stanowiły one wyposażenie wnętrz, służąc celom użytkowym i dekoracyjnym. Kolejni właściciele zamku z rodu Potockich pomnażali zbiory o nowe nabytki, wśród których znalazły się bogate i różnorodne kolekcje malarstwa, grafiki, szkła, tkaniny i wspaniały księgozbiór. Wszystkie wnętrza zachwycały bogactwem zdobień i przestronnością. Jednak największe wrażenie zrobiła Sala Balowa z ogromnymi kryształowymi żyrandolami. Uczniowie zwiedzili także kolekcję pojazdów konnych, stajnię oraz storczykarnię. W Stajni i Wozowni podziwiali 55 zabytkowych pojazdów konnych. Ściana Hali ozdobiona jest kolekcją trofeów – zwierząt przywiezionych z podróży do Afryki przez ostatniego właściciela pałacu, która wzbudziła ogromne zainteresowanie zwiedzających.
Po takich wrażeniach uczestnicy udali się do Rzeszowa na pyszny obiad. Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła wielu ciekawych przeżyć, rozbudziła zainteresowania: historyczne, przyrodnicze i turystyczne oraz chęć do podróżowania.