Piknik Ekologiczny
29 IX 2024r. w ramach projektu Odnawialna Gmina Bukowsko oraz w ramach działań podejmowanych przez szkolną ekopracownię, odbył się Piknik Ekologiczny zorganizowany przez Zespół Szkół w Bukowsku. Atrakcyjny program imprezy pozwolił wszystkim zainteresowanym aktywnie spędzić czas, zapoznać się z ofertą ekowystawców, podziwiać artystyczne występy uczniów naszej szkoły, a także rozwijać swoją kreatywność, np. przy tworzeniu laleczek z włóczki czy biorąc udział w grach i zabawach na świeżym powietrzu.
Występy naszych zdolnych uczniów, którzy wykonywali na scenie utwory muzyczne, a także wcielali się w role aktorów (inscenizacja utworu Rzepka J. Tuwima), konferansjerów oraz przedstawicieli świata mody prezentując fantazyjne stroje wykonane z materiałów recyklingowych, wraz ze społecznością szkolną i mieszkańcami gminy Bukowsko podziwiali zaproszeni goście: wójt gminy Bukowsko p. Marek Bańkowski, wicewójt p. D. Błażejowska, inspektor oświaty p. J. Niemiec – Hnat, radny powiatu p. K. Nitka, przewodniczący rady gminy p. P. Łuszcz, radni Z. Rakoczy i p. A. Podgórski, sołtys wsi Bukowsko Jerzy Rakoczy oraz p. N. Dąbrówka.
Zarówno najmłodsi mieszkańcy naszej gminy, jak i dorośli mieli okazję do zabawy, podziwiania eksponatów wykonanych z tego, co zazwyczaj jest wyrzucane do kosza na śmieci. Eksponaty zostały wykonane przez uczniów naszej szkoły w ramach działalności szkolnej ekopracowni. Efekty budowania świadomości ekologicznej oraz kreatywnego tworzenia czegoś z niczego zostały zauważone i docenione w ramach konkursów w kategorii dla dzieci: Coś pożytecznego z czegoś do niczego – daj drugie życie odpadom oraz w kategorii dla dorosłych mieszkańców gminy: Ekologia wokół nas. Sponsorem nagród była firma Transprzęt a nagrody laureatom konkursów przekazała przedstawicielka firmy Transprzęt p. A. Oskarbska.
Atmosfera pikniku, w przeciwieństwie do aury atmosferycznej, była radosna i ciepła. Optymizm udzielał się przybyłym gościom i publiczności, która entuzjastycznie reagowała na serwowane ze sceny atrakcje. Brawami nagrodzono występy uczniów, zdobywców nagród w konkursach oraz wszystkich zaangażowanych w przygotowanie pikniku.
W trakcie trwania plenerowego spotkania można było zapoznać się i skorzystać z bogatej oferty wystawców, wśród których obecni byli przedstawiciele Państwowej Uczelni w Sanoku, Nadleśnictw Lesko, Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach (Mobilna Platforma OZE), Mała Szwajcaria Roberta Cempulik.
Wśród wystawców spotkać można było także p. Elżbietę i Mariana Piotrowskich oferujących zdrową, certyfikowaną żywność, p. Teresę i Józefa Płonków ze słodką ofertą miodów, Koło Gospodyń Wiejskich oraz przedstawicieli Rady Rodziców, u których można było cieszyć się degustacją ciast, pierogów, rozgrzewającego żurku i innych smakołyków.
Na uwagę zasługuje także punkt degustacyjny obsługiwany przez naszych uczniów, którzy częstowali wszystkich chętnych świeżo wyciskanym sokiem owocowym.
Dużym powodzeniem cieszyły się atrakcje dla dzieci w postaci małych warsztatów rękodzielniczych prowadzonych przez p. Martę Terier; zwierzęta p. Asenaty Folwarczny (kozy, króliki), a także Zagroda Przyrodniczo – Edukacyjna p. Beaty i Grzegorza Łabajów oraz zapewnione przez Centrum Usług Społecznych malowanie twarzy.
Zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych interesującym elementem pikniku było stoisko z naturalnymi, rzemieślniczymi mydełkami p. Katarzyny Leicht.
Uczniowie ze Szkolnego Kola Rummikub podczas Pikniku Ekologicznego mieli okazję do przybliżenia lokalnej społeczności zasad gry Rummikub, która ma na celu rozwijanie umiejętności matematycznych, logicznych i strategicznych, a także wspierać rozwój umiejętności społecznych, takich jak współpraca, komunikacja i umiejętności pracy w grupie poprzez wspólne rozgrywki. Z pomocą uczniów każdy zainteresowany miał okazję do towarzyskich rozgrywek i zdrowej rywalizacji.
Piknik był także dobrą okazją do społecznej integracji mieszkańców gminy oraz przyjemnie spędzonego czasu, który w przyszłości warto powtórzyć.