Integracja, przyjemność i historia


Integracja, przyjemność i historia

4 czerwca uczniowie klas V pojechali na wycieczkę do Stępiny i Rzeszowa. Była to ciekawa lekcja historii połączona z aktywną integracją i odpoczynkiem. W pierwszym punkcie programu uczestnicy zwiedzali najdłuższy w Europie schron kolejowy w miejscowości Stępina. To unikatowy w skali europejskiej obiekt z czasów II wojny światowej. Cały zespół schronów liczył kilkadziesiąt budynków, wieży strażniczych, bunkrów bojowych i strzelniczych. W jego skład wchodziło także kilka budynków drewnianych wraz z willą, przeznaczoną dla dowódców najwyższej rangi. Żelbetowy schron tunelowy o długości prawie 400 m, który zwiedzaliśmy, służył ochronie pociągu sztabowego Hitlera. Właśnie tu 27-28 sierpnia 1941r. odbyło się spotkanie Adolfa Hitlera z Benito Mussolinim.
Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w Parku Trampolin „Grawitacja”. Uczniowie z wielką radością skakali po trampolinach i wspinali się na ściankach oraz chodzili na wysokościach w parku linowym.
Następnie zwiedzali stolicę województwa podkarpackiego, rynek, zabytki, piękne kamieniczki. Tutaj każdy mógł posmakować regionalnych przysmaków oraz pysznych lodów rzemieślniczych. Na koniec widzieliśmy Rzeszowskie Piwnice. Interaktywne muzeum znajdujące się w podziemiach, pozwoliło poznać bogatą historię Rzeszowa, od powstania miasta do dnia dzisiejszego. Multisensoryczna ścieżka zwiedzania sprawiła, że nasi uczniowie  z „biernych” uczestników narracji, stali się „aktywnymi” bohaterami snutej opowieści. Wystawa obejmuje interaktywne stanowiska, na których uczestnicy wykonywali specjalne zadania, angażujące intelektualnie, manualnie oraz emocjonalnie. W zespołach odkrywali skarby Rzeszowa. Wyjazd dostarczył wiele pozytywnych emocji, przeżyć, niezapomnianych chwil.